Răspuns :
1m³=1000l
deoarece se obtin 150l CH4 => doar 850l se transforma in produsi
calculam cantitatea de acetilena totala
22,4l.....22,4l...22,4l
C2H2 + H2 -> C2H6
125l.....125l.....125l
Vtotacetilena=190+125=315l
44,8l.......22,4l.....67,2l
2CH4 -> C2H2 + 3H2
730l.......315l......945l => 120l se tranforma in C si H2
22,4l...12g..44,8l
CH4 -> C + 2H2
120l....x=?..240l
a) x=64,28g C
b)
V1=1000l gaz
V2=315+945+240+150=1650l
consideram p1=1atm si T1=300K
piroliza se face la temperaturo de pana la 1500°C => T2=1773K
numarul de moli de gaz in consideram constant
=> p1*V1/T1=p2*V2/T2
1000/300=p2*1650/1773
p2=3,333*1773/1650=3,58atm
p2/p1=3,58 ori
c)
Cu=Vutil*100/Vintrodus=730*100/1000=73%
Ct=Vtrans*100/Vintrodus=850*100/1000=85%
randament=Cu*100/Ct=73*100/85=85,88%
deoarece se obtin 150l CH4 => doar 850l se transforma in produsi
calculam cantitatea de acetilena totala
22,4l.....22,4l...22,4l
C2H2 + H2 -> C2H6
125l.....125l.....125l
Vtotacetilena=190+125=315l
44,8l.......22,4l.....67,2l
2CH4 -> C2H2 + 3H2
730l.......315l......945l => 120l se tranforma in C si H2
22,4l...12g..44,8l
CH4 -> C + 2H2
120l....x=?..240l
a) x=64,28g C
b)
V1=1000l gaz
V2=315+945+240+150=1650l
consideram p1=1atm si T1=300K
piroliza se face la temperaturo de pana la 1500°C => T2=1773K
numarul de moli de gaz in consideram constant
=> p1*V1/T1=p2*V2/T2
1000/300=p2*1650/1773
p2=3,333*1773/1650=3,58atm
p2/p1=3,58 ori
c)
Cu=Vutil*100/Vintrodus=730*100/1000=73%
Ct=Vtrans*100/Vintrodus=850*100/1000=85%
randament=Cu*100/Ct=73*100/85=85,88%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!