👤

Prin arderea a 1,68 g de substanta organica se obtin 2,788 dm3 CO2 . Stiind ca densitatea vaporilor fata de aer este 2,91 determina formula moleculara a hidrocarburii . 
Cineva sa ma ajute :( ? Va rog ..


Răspuns :

M=28.9x2.91=84
22,4 L CO2...........12 g C
2,788L CO2...........x
x=1,49 g
y=1,68-1,49=0,19 g H
1,68 g .....1,49 g C......0,19 g H
84 g..........x....................y
x=72 g C =6 atomi de carbon
y=12 =12 atomi de carbon
deci formula moleculară este C6H12
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari