👤

Se introduce o placuta de fier in 1600g solutie de sulfat de cupru de concentratie 40%. Considerandu-se reactia totala, calcyleaza:
a) Masa placutei folosite
b) Masa de cupru depus
c) Nr. de moli de sare obtinuta


Răspuns :


1mol            1mol                 1mol                 1mol
Fe  +         CuSO4    =         FeSO4    +        Cu
56g     (63+32+64)g         (56+32+64)g     63g
x                  640  g                   y                      z
Am calculat masa de sare dizolvata in solutia data:
c/100 =m,diz/1600   m,diz=640g CuSO4 ;  in functie de aceasta valoare si de informatiile scrise sub ecuatie  se calc.x,y,z
x=56 x 640/ 159 gFe   y=152x640/159 gFeSO4  
z=63x640/159gCu..............calculeaza x,y,z
Nr.de moli de FeSO4  ; niu=y, g /152,g/mol   ---->4mol

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari