👤

Ce masa de hidroxid de sodiu NaOH reactioneaza cu 200g de solutie de acid sulfuric H2SO4 de concentratie 49% stiind ca rezulta sulfat de sodiu si apa? si calculele va rog. Ms.

Răspuns :

2NaOH + H₂SO₄ = Na₂SO₄ + 2H₂O

c= Md/Ms*100
Md= c*Ms/100
Md= 49*200/100
Md= 98 g H₂SO₄.

M NaOH= 23+16+1 = 40
M H₂SO₄ = 2+32+64 = 98 g

2*40/x = 98/98
x= 80 g NaOH.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari