👤

Se dizolva 10g. sare in 40% apa. Care va fi concentratia procentuala a solutiei.


Răspuns :

Apa nu are concentratie. Poate vrei sa spui 40 grame apa. Caz in care concentratia solutiei este:

C=md*100/ms
md=10g
ms=md + mH2O=10+40=50

C=10*100/50=20%
M apa = 40/100 * 10 = 4 g
Ms= Md+ M apa
Ms= 10 g+ 4 g= 14 g

c= Md/Ms*100
c= 10/14*100
c≈71, 42 %