Răspuns :
1mol 1 mol
NaCl + HNO3 = NaNO3 +HCL miu=(23+35,5)g/mo NaCl ;miu=(1+35,5)gHCl
58,5g produce 36,5g
5,85g x = 5,85 x 36,5/58,5 ==>3,65g Hcl
Calculeaza nr.moli din masa obtinuta: niu= 3,65g/36,5g/mol --> niu=0,1mol
Calculeaza volumul ocupat de 0,1mol:
1 mol ocupa 22,4l
0,1mol x=0,1 x 22,4l HCl
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!