👤

1. O solutie de sare de bucatarie in apa cu masa de 3kg este supusa ev
aporarii. Dupa ce masa solutiei a scazut cu 500g ,concentratia ei a ajuns la 12%.
Calculati concentratia solutiei initiale.
2.Se amesteca 500g de solutie de acid sulfuric, de concentratie 20% , cu 300 mL de solutie de acid sulfuric avand concentratia 40% si densitatea p=1,3067 g/cm cubi si cu 43,2 g/cm cubi si concentratia 40%. Calculati concentratia procentuala a solutiei rezultate.
3.Un balon cotat cu volum de 200mL este plin la semn cu o solutie apoasa de acid clorhidric de concentratie 20% si densitatea p=1,1 g/cm cubi . Cu ajutorul unei pipete ,se iau din balon 20 mL de solutie si se completeaza cu apa distilata pana la un semn . Calculati concentratia procentuala a solutiei rezultate , stiind ca densitatea apei este p= 1 g/cm cubi.
IMI TREBUIE URGENT!!!! Va rog! :)
P.S. Imi trebuie doar 2 din 3. :)


Răspuns :

c%= (m,diz1+m,diz2+m,diz3)100/(m sol1+m,sol2+m,sol3)
m,sol1=500g;    m,sol2=300mlx1,3067g/ml=>392g,       m,sol3=43,2 g ??????
m,diz=c x m,sol/100
m,diz1=20 x 500/100=>100g,      m,diz2=40 x 392/100 =>156,8g 
m,diz3= 40 x 43,2/100 =>17,28g  ???????
c% = (100+156,8 +17,28) 100/(500+392+43,2)  nu stiu  ce inseamna 43,2g/cmcub 

Nu stiu care semn   ? presupun ca este tot al balonului initial ?
Calc .masa de acid din balon ,adica din 200ml solutie, pe care o transform in grame( 200mlx1,1g/ml)si apoi masa din 20ml 
20/100=m,diz/ 200x1,1,   m,diz=.44g acid
44 g  acid sunt   in   200ml sol
m      ---                    20ml sol=>m=4,4g  aceasta masa se va gasi, prin aducerea la semn ,in vol.200ml sol, adica in masa de solutie m,sol=200mlx1g/ml
c%=m,diz x100 /m,sol  =>c=4,4X100/200  trebuie sa fie mai mica fata de conc.initiala pentru ca a avut loc o diluare !
Densitatea permite trecerea de la masa la volum si invers.