Ecuatia reactiei este: 1mol 2moli 1mol 1 mol
Mg +2H2O = Mg(OH)2 +H2
0,2 0,4 0,2 0,2
Calc.nr.moli Mg : ν=m/μ=> m=4.8g/24 g/mol => 0,2 molMg
b)din datele scrise sub ecuatie rezulta ; 0,4mol H2o
c)din ''' '''' ''' 0,2 molMg(OH)2, transformat in grame m= 0,2molx (24+2x1+2x16)g/mol hidroxid de magneziu=>m=11,6g
Aceasta masa e dizolvata in solutia de conc 10%
c% = m,dizx100/m,sol => 10/100 = 11,6/m,sol => 116g sol
d) calc vol ocupat de 0,2molH2 : 1mol 22,4l
o,2mol x calculeaza x