👤

explica in kilomoli cantitatea de amoniac obtinuta prin reactia dintre azot si 100 kg hidrogen

Răspuns :

      100kg.     x
N2 + H2 --> 2NH3 (amoniac)
     0.02kg.  0.17kg
Ν (niu) = [tex]N (niu) = \frac{m}{μ} [/tex]
 
 μNH3= 1*14+3*1=0.17kg./kmol
1 kilomol=1000 moli
μH2=2*1=2g./mol -> 0.02kg./kmol
   
   [tex]x= \frac{0.17*100}{0.02} [/tex]
     
      x=850 kg. NH3
    
     *sper ca am rezolvat corect*