Răspuns :
60s....30oscilatii
60:30=2 ⇒ la fiecare 2sec. se oscileaza( asta e perioada)
60:30=2 ⇒ la fiecare 2sec. se oscileaza( asta e perioada)
Prtioada T = 60 / 30 = 2 secunde (2 secunde dureaza o oscilatie)
Frecventa F = 1 / T = 1 / 2 = 0,5 Hz (0,5 oscilatii pe secunda)
Frecventa F = 1 / T = 1 / 2 = 0,5 Hz (0,5 oscilatii pe secunda)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!