Răspuns :
l=33cm⇒V cub=33³cm³=35937cm³=0,035937m³;
m=V·p
⇒m=0,035937m³·1500kg/m³⇒se reduce m³[metru cub] cu m³[metru cub] si va ramane unitatea de masura in S.I pentru masa corpurilor ,anume kg[kilogramul];
⇒m=53,9055;
Daca g=10N/kg⇒G=539,055N;
G=F⇒F=539,055N[forta elastica];
⇒F=k·Δl⇒Δl=2,695275m[se reduce N cu N-newton si ramene unitatea de masura pentru alungirea corpurilor ,anume m-metrul];
m=V·p
⇒m=0,035937m³·1500kg/m³⇒se reduce m³[metru cub] cu m³[metru cub] si va ramane unitatea de masura in S.I pentru masa corpurilor ,anume kg[kilogramul];
⇒m=53,9055;
Daca g=10N/kg⇒G=539,055N;
G=F⇒F=539,055N[forta elastica];
⇒F=k·Δl⇒Δl=2,695275m[se reduce N cu N-newton si ramene unitatea de masura pentru alungirea corpurilor ,anume m-metrul];
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!