👤

Ajutoor va rog !!!! 1) Ce cantitate de naftalina de puritate 90 %Ajutoor va rog !!!! 

1) Ce cantitate de naftalina de puritate 90 % este necesara pentru obtinerea a 42,9 kg alfa-naftilamina , prin nitrare si apoi reducerea nitroderivatului , daca randamentul este de 40% ? 

2) Din clorura de metil si amoniac se obtine un amestec de metilamina , dimetilamina si trimetilamina in raport molar 4:2:1 .
a) Sa se calculeze masa de clorura de metil necesara pentru obtinerea unui amestec de amine cu masa de 54,6 g.

3) La tratarea a 5,74 g de clorhidrat al unei amine primare x cu acid azotos se degaja 0,896 l gaz (c.n) .
a) Sa se determine amina x si unul din izomerii sai y care prin diazotare si cuplare cu o noua molecula de y formeaza compusul m,o'-dimetil-p'-aminoazobenzen. X si Y sunt ?


Răspuns :

⇒1.     naftalina are formula moleculară C10H8 și M =128 g/mol

naftil amina    ” ” ” ” ” ” ” ” ” ”  ” ”  ” ” ” ” C10H7-NH2  și M= 143g/mol

teoretic, din 1 mol naftalină ⇒ 1 mol naftilamină

42,9g =cantitatea practică de amină ( 42,9/143 =0, 3 moli)   cant. teoret. =c.p.×100/rand = 30/40 =0,75 moli care se obțin din 0,75 moli    (0.75×128 =96g ) naftalină pură;        faptul că puritatea este 90% inseamnă că în 100g naftalină brută se găsesc 90g naftalină pură ⇒ masa naft. cu impurități = m pur ×100 / puritate = 96×100/90 =106,66g.  

2.     CH3-Cl +2NH3 ⇒ CH3-NH2 +NH4Cl     n1 moli clorură,    n1 moli metilamina

        2CH3-Cl +......⇒(CH3)2NH +....         2n2 ” ” ” ” ” ” ” ” ” ”   n2 moli dimetilamina

        3CH3-Cl........⇒(CH3)3N +....             3n3 ” ” ” ” ” ” ” ” ” ”  n3 moli trimetilamina

n1/4 = n2/2 = n3/1         n1×31 + n2 ×45 + n3×59 =54,6g

n1 =4n3     n2 =2n3 ⇒ 4×31n3 + 2×45n3 + 59n3 = 54,6    273n3 = 54,6⇒ n3 =0,2mol n1= 0,8mol    n2 = 0,4 mol   ⇒  nr.mol CH3-Cl = n1 + 2n2 +3n3 =0,8 + 0,8 + 0,6 =2,2 moli,   ⇒ mCH3Cl = 2,2×50,5 = 111,1g

3 . R-NH2·HCl + HONO ⇒ R-N≡N]+Cl-  +  2H2O

R-N≡N]+Cl-  + HOH ⇒ R-OH  (fenol)  + N2 (gazul) +HCl

1 mol clorhidrat ⇒1 mol N2     0.896/22,4 = 0,04 moli de N2      Mclorhidrat =(52,5+R) ⇒ 0,04 ×(52,5+R) = 5,74  ⇒ 52,5 + R =143,5    R = 91  (deoarece R este  un radical aromatic , formula sa este CnH(2n-7)-  ⇒   14n - 7 =91   14n =98    n=7   si deci, formula clorhidratului ar putea fi scrisa (aproximativ) astfel : H3C-C6H4-NH2·HCl    (radicalii CH3- si NH2- putand fi in pozitia orto, meta sau para) ⇒ X= metilfenilamina produsul de cuplare ar fi H3C- C6H4-N=N-C6H4-CH3  cu primul CH3- in pozitia meta fata de -N=N-  (legat de primul nucleu aromatic) iar, al doilea in pozitia orto , legat de al doilea nucleu




Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari