👤

Aluminiu cu masa de 4,05 g intra in reactie cu hidroxidul de potasiu cu masa de 8,4 g in prezenta apei . Determina masa sarii formate si volumul hidrogenului format

Răspuns :

Reactie: Al + 3KOH -> Al(OH)3 + 3K
deoarece ni se spune ca avem de calculat volumul de hidrogen consumat, inseamna ca Al reactioneaza si cu apa
calculam masa de Al care reactioneaza cu KOH
27g..3*56g......78g
Al + 3KOH -> Al(OH)3 + 3K
x=?...8,4g........y=?
x=8,4*27/3*56=1,35g Al
=> avem 4,05-1,35=2,7g Al
2*27g..................2*78g....3*22,4l
2Al + 6H2O -> 2Al(OH)3 + 3H2
2,7g....................z=?...........t=?
y=8,4*78/3*56=3,9g Al(OH)3
z=2,7*2*78/2*27=7,8g Al(OH)3
mbaza=11,7g
VH2=t=2,7*67,2/54=3,36l
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari