👤

Determina cantitatea de substanță și masa zincului și ale acidului clorhidric necesare pentru obținerea hidrogenului cu cantitatea de substanță 0.5mol.
Zn+2hcl=zncl2+h2


Răspuns :

Ecuatia reactiei:                   1mol      2mol          1mol          1 mol
                                               Zn +     2HCl  =      ZnCl2 +    H2↑
                                               n              n'                         o,5mol
n=0,5mol Zn    n'=1molHCl
m,Zn= 0,5molx65g/mol===>32,5 g zinc
m,HCl= 1mol(1gH +35,3gCl)g/mol===> 36,5g HCl
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari