Răspuns :
1mol 2mol 1mol
65g 2(1+35,5)g 22,4l
Zn + 2HcL = ZnCl2 + H2↑
650g m v
m=650x71/65g HCl =>710gHCl
V=650x22,4/65= 224l H2
c/100= m,dizx100/ m,sol---.> 25/100=710/m,sol----> m,sol calculeaza
65g 2(1+35,5)g 22,4l
Zn + 2HcL = ZnCl2 + H2↑
650g m v
m=650x71/65g HCl =>710gHCl
V=650x22,4/65= 224l H2
c/100= m,dizx100/ m,sol---.> 25/100=710/m,sol----> m,sol calculeaza
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!