👤

un carbonat ce contine un metal situat in grupa 1, prin reactia cu acidul sulfuric, formeaza 88g dioxid de carbon, 284g sulfat si apa. Precizeaza carbonatulsi calculeaza masa sa moleculara"

Răspuns :

Carbonatul  are formula chimica: Me2CO3
Ecuatia reactiei:
1mol          1mol        1mol                 1mol
Me2CO3 +H2SO4 = Me2SO4 +H2O+CO2
M= 12g C+2x16gO=.>44g/mol CO2
M= 2xA gMe+32gS+4x16gO=>(  2A+96gSO4)g/mol Me2SO4
Din stoechiometria reactiei rezulta:     (2A+96)g Me2SO4   corespunde la 44gCo2                                                                     284g                                           88g
284x44= 88(2A+96)   se deduce   A ,MASA MOLARA A METALULUI sidin tabel,se deduce metalul;el este in grupa I
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari