👤

volumul ocupat la 37 grade C si 3,1 atm de un amestec echimolecular de 1,3 butadiena si 1,3 butena care consuma la hidrogenare in prezenta ni 9 moli h2 este?

Răspuns :

Banuiesc ca este vorba de 1 butena :
cH2=CH-CH=CH2 +2H2 = CH3-CH2-CH2-CH3     inmultesc cu xmoli
CH2=CH-CH2-CH3+H2= CH3-CH2-CH2-CH3        inmultesc cu x moli

Nr moli H2 este   3x=9  -->x=3moli din fiecare hidrocarbura; TOTAL 6MOLI
vOL. OCUPAT DE 6 MOLI:   pV=nRT
                                            3,1 XV =6xo,o82x(273+37)   V=49,2L  VERIFICA!
Notam raportul molar butadiena:butena=x:x
1mol.........................2moli
CH2=CH-CH=CH2 + 2H2 -> CH3-CH2-CH2-CH3
x moli......................2x moli
1mol.......................1mol
CH3-CH=CH-CH3 + H2 -> CH3-CH2-CH2-CH3
x moli.....................x moli
3x=9 => x=3moli
=> avem 6moli de amestec
pV=nRT (T=t+273)
3,1*V=6*0,082*310 => V=152,52/3,1=49,2l amestec
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari