Stiam ca Fe se obtine prin reactia dintre Al si Fe304, pentru acest exemplu, voi considera Fe3O4 ca amestec de d0i oxizi de fier;FeOFe2O3
ATUNCI: 2Al +Fe3O4 = Al203 +3Fe+ 1/202
2mol 1mol 3mol
n,niu= 5,6g/56g/mol =o,1mol Fe
3molFe 1molFe3o4 2molAl
0,1mol n=0,1/3 Fe3O4 n'=0,1x2/3Al
Masa de aluminiu: 0,2/3molx27g/mol calculeaza !
Masa de oxid : 0,1/3molx (3x56gFe+4x16gO)mol
dar verifica daca e data corect formula chimica