Distanta de la soare la pamant este de aproximativ 150.000.000km.stiind CA lumina parcurge aceasta distanta in 8 minute si 20 de secunde,calculeaza viteza luminiI.
Viteza este egala cu raportul dintre Distanta si Timp. 150.000.000 km = 150.000.000.000 m 8 min si 20 sec = 60 * 8 + 20 = 500 s V = 150.000.000.000 / 500 = 300.000.000 m/s
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!