👤

Într-un depozit se aflau 13547 kg cartofi și au mai fost aduși prima data 8305 kg și a doua oara cu 1079 kg mai puțin. Din depozit s-au vândut 97 saci de cate 46 kg de cartofi fiecare și 39 de saci de cate 60 kg fiecare. Ce cantitate a rămas în depozit ?

Răspuns :

13 547+8305=21852
8305-1079=7226
21852+7226=29078
97*46+4472
39*60=2440
2440+4472=6912
29078-6912=22166 KG
13547+8305=21852
21852-1076=20776
97x46=4462
39x60=2340
4462-2340=2122