Din densitate, 1cmcub contine 7,8 g fier 8cmcub m=62,4g Masa unui mol de fier este 56g/mol,deci 56g se gasesc in 1 mol 62,4g n=62,4/56= 1,114 moli Fe 1 mol contine 6,023x!0²³atomi 1,114 n verifica si calculeaza!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!