👤

intr-o comuna au trei sate sunt 4580 de locuitori.cati locuitori sunt in fiecare sat daca in primul sunt 2300 in al doilea cu 650 mai putini si restul in al treilea.

Răspuns :

2300-650=1650(locuitori in al doilea sat) 4580-(2300+1650)=4580-3950=630(locuitori in al treilea sat)
a=prima comuna
b=a doua comuna
c=atreia comuna
a+b+c=4580
a=2300
b=2300-650
b=1650
c=4580-1650-2300
c=630