👤

Prin aditia apeila o alchena A se formeaza un compus B ce contine cu 25,71% mai putin carbon decat alchena A. Care este formula moleculara a alchenei A?

Răspuns :

CnH2n + HOH ⇒ CnH(2n+1)-OH  

în A  %C=12n /14n ×100 =  85,71    85,71 - 25,71 =60

în B   %C = 12n / ( 14n+18) ×100     1200n = 60(14n+18) ⇒ 20n = 14n + 18 6n = 18     n= 3     A este C3H6 (propena)


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari