Răspuns :
Soarcele se afla la distanta d1=4m de gaura, iar pisica se afla la distanta d2=4+2,5=6,5m de gaura.
Presupunem ca soarecele si pisica pleaca simultan.
Soarecele ajunge la gaura in timpul
t1=d1/v1=4/2,5=1,6s
Pisica ajunge in timpul
t2=d2/v2=6,5/3=2,16s deci soarecele va fi in gaura cand pisica ajunge acolo si nu il va putea prinde. Fericitul de soarece!
Spor!
Presupunem ca soarecele si pisica pleaca simultan.
Soarecele ajunge la gaura in timpul
t1=d1/v1=4/2,5=1,6s
Pisica ajunge in timpul
t2=d2/v2=6,5/3=2,16s deci soarecele va fi in gaura cand pisica ajunge acolo si nu il va putea prinde. Fericitul de soarece!
Spor!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!