👤

calculati concentratia procentuala a solutiei cu masa 350g care contine 70 g dizolvat

Răspuns :

ms=350g
md=70g
md x 100
c = --------------
ms
70 g x 100
c = -----------------
350 g
c= 20 %
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari