👤

EX1/ Suma a trei numere este 657 350.
Aflati numerele,stiind ca suma primelor douo numere este 495 435,iar suma ultimelor douo numere este 346 215.



EX2/suma a trei numere este 659 725.
Aflati numerele,stiind ca suma primelor douonumere este 495 625,iar suma ultimelor douo numere este 344 999.
Va rogg din inima ,rezolvati-mi si mie !


Răspuns :

ex I
I+II+III=657350
I+II=495435
II+III=346215
Care este al treilea nr?
657350-495435=161915
2.Care este primul nr?
657350-346215=311135
3.Care este al doilea nr?
495435-311135=184300
verificare: 184300+311135+161915=657350
EX II
I+II+III=659725
I+II=495625
II+III=344999
1.Care este al treilea nr?
659725-495625=164100
2.Care este primul nr?
659725-344999=314726
3.Care este al doilea nr?
495625-314726=180899
verificare:180899+314726+164100=659725
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari