Răspuns :
in primul rand transformi totul in functie de Sistemul International:
V1=40dm^3 * 10^-3= 0,4 m^3
T=t+273=27+273=300K
fiindca ai O o sa ai μ=16 g/mol. μ este masa molara
a) aplicam ecuatia de stare: p1*V1=ν*R*T
ν este numarul de moli
ν=μ/m
inlocuim in ecuatia de stare: p1*V1=μ/m*R*T => p1*V1*m = μ*R*T (am aplicat produsul mezilor * produsul extremilor)
scoatem masa: m=(μ*R*T)/(p1*V1)
b) ρ=m/V1
in conditii normale avem:
To=273K
po=1atm=10^5Pa
Vμo= 22,4 m^3/kmol
aplicam iar ecuatia de stare pentru conditiile normale: po*Vμo=μ/m*R*To
scoatem masa: m'=(μ*R*To)/(po*Vμo)
ρ=m'/Vμo=[(μ*R*To)/(po*Vμo)]Vμo
V1=40dm^3 * 10^-3= 0,4 m^3
T=t+273=27+273=300K
fiindca ai O o sa ai μ=16 g/mol. μ este masa molara
a) aplicam ecuatia de stare: p1*V1=ν*R*T
ν este numarul de moli
ν=μ/m
inlocuim in ecuatia de stare: p1*V1=μ/m*R*T => p1*V1*m = μ*R*T (am aplicat produsul mezilor * produsul extremilor)
scoatem masa: m=(μ*R*T)/(p1*V1)
b) ρ=m/V1
in conditii normale avem:
To=273K
po=1atm=10^5Pa
Vμo= 22,4 m^3/kmol
aplicam iar ecuatia de stare pentru conditiile normale: po*Vμo=μ/m*R*To
scoatem masa: m'=(μ*R*To)/(po*Vμo)
ρ=m'/Vμo=[(μ*R*To)/(po*Vμo)]Vμo
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!