👤

20 ml alcool (densitatea =0,72/ ml) se dizolva in 400g apa. Masa solutiei finale este:

Răspuns :

ms=md+mapa
ms=20+400
ms=420 g
densitatea (ro)=m supra volum
=0,72x400 supra 20 in care 400 supra 20 se simplifica cu 20 care=200 x 0,72=144ml

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari