Răspuns :
274-(36*2)=202 saci cartofi
196-(28*2)=140 saci ceapa
202*25=5050 cartofi
140*30=4200 ceapa
5050+4200=9250 kg total ramase
metoda 2
274*25=6850 kg cartofi
196*30=5880 kg ceapa
6850+5880=12730 total
36*25=900*2= 1800 cartofi cele 2 mag
28*30=840*2= 1680 ceapa 2 mag
12730-1800-1680=9250 kg ramase
196-(28*2)=140 saci ceapa
202*25=5050 cartofi
140*30=4200 ceapa
5050+4200=9250 kg total ramase
metoda 2
274*25=6850 kg cartofi
196*30=5880 kg ceapa
6850+5880=12730 total
36*25=900*2= 1800 cartofi cele 2 mag
28*30=840*2= 1680 ceapa 2 mag
12730-1800-1680=9250 kg ramase
274×25=6850kg cartofi
196×30=5880kg ceapa
36×25=900kg cartofi livrati 6850-900=5950kg cartofi rsmasi
28×30=840kg ceapa livrata
5880-840=5040kg ceapa ramasa
5950+5040=10990legume ramase in depozit
sau
274-36=238saci de csrtofi rsmasi
238×25=5950kg de cartofi ramase
196-28=168saci ramasi de ceapa
168×30=5040kg ceapa ramasa
5040+5950=10990kg legume ramase
196×30=5880kg ceapa
36×25=900kg cartofi livrati 6850-900=5950kg cartofi rsmasi
28×30=840kg ceapa livrata
5880-840=5040kg ceapa ramasa
5950+5040=10990legume ramase in depozit
sau
274-36=238saci de csrtofi rsmasi
238×25=5950kg de cartofi ramase
196-28=168saci ramasi de ceapa
168×30=5040kg ceapa ramasa
5040+5950=10990kg legume ramase
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!