👤

Ce cantitate de apa trebuie sa se evapore din 400 grame solutie de concentratie 12% pentru ca solutia sa-si dubleze concentratia?

Răspuns :

c/100 = masa dizolvata / masa solutie

12/100 = md / 400     ==> md = 12 x 400 : 100 = 48 grame substanta dizolvata

concentratie dubla  = 12 x 2 = 24 

24/100 = masa dizolvata / masa solutie  = 48 / m sol   

masa sol = 100 x 48 : 24 = 200  grame masa solutiei cu concentratie 24% 

400 - 200 = 200 grame de apa trebuie sa se evapore
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari