👤

Pentru realizarea a 10 martisoare sau folosit 0.85 m de ata. De cata ata va fi nevoie pentru realizarea a 25 de marisoare?

Răspuns :

10m..........0,85m
25m............x

x=25*0,85/10

x=21,25/10

x=2,125m
10martisoare......................0,85m
25martisoare.......................x
x=[tex] \frac{25*0,85}{10} = \frac{85}{40} = \frac{17}{8} [/tex]=2,125