👤

Un plug P este tras uniform de doua tractoare T , tensiunea din fiecare cablu fiind F =10kN . Care este forța de rezistența a solului ? (Unghiul dintre cele doua cabluri este de 60 de grade )

Răspuns :

Calculezi rezultanta R celor doua tensiuni T  Asta este forta care deplaseaza plugul. Se opune forta rezistenta Fr care trebuie sa fie egala si de sens opus cu R.
2*T*cos30-Fr=0
Fr=2*T*cos30
Este cos30 deoarece am facut proiectia fortelor pe directia de deplasare.
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari