👤

URGENT! Calculati concentrația procentuala a 500g solutie de concentrație 5%, dacă s-au evaporat 100g apă.

Răspuns :

c/100 = masa dizolvata / masa solutie
masa dizolvata = c x masa solutie / 100 = 5 x 500 : 100 = 25 grame 
dua evaporare, masa de solutie a scazut cu 100 de grame   500 - 100 = 400

c = masa dizolvata x 100 : masa solutie = 25 x 100 : 400 = 6, 25 % 

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari