Răspuns :
Eu am obtinut urmatoarele raspunsuri :
(1) Trebuie sa adaugam 115,28 grame de soda caustica peste prima solutie pentru a obtine o solutie de concentratie 50 %
(2) Volumul solutiei obtinute este de 244,98 cm³
VEZI MAI JOS AMBELE REZOLVARI .
Acum nu stiu daca este bine , dar eu asa cred ca se face . Oricum chiar sunt curioasa de raspuns , asa ca te rog , dupa ce vei afla rezolvarea la scoala (daca o vei afla :)) ), sa imi spui si mie daca a fost bine sau nu ( nu uita , please :-*).
(1) Trebuie sa adaugam 115,28 grame de soda caustica peste prima solutie pentru a obtine o solutie de concentratie 50 %
(2) Volumul solutiei obtinute este de 244,98 cm³
VEZI MAI JOS AMBELE REZOLVARI .
Acum nu stiu daca este bine , dar eu asa cred ca se face . Oricum chiar sunt curioasa de raspuns , asa ca te rog , dupa ce vei afla rezolvarea la scoala (daca o vei afla :)) ), sa imi spui si mie daca a fost bine sau nu ( nu uita , please :-*).

avem 200 de ml solutie 28%
densitatea = masa / volum ==> masa = densitate x volum = 1,31 g/cm cub x 200 cm cubi = 262 grame ( 1 cm cub = 1 mililitru)
concentratia/100 = masa dizolvata / masa solutie
28 / 100 = m dizolvata / 262
masa dizolvata = 28 X 262 : 100 = 73,36 grame soda dizolvata
rezulta ca in solutie avem 262 - 73,6 = 188, 64 grame apa
solutia finala trebuie sa aiba 50%
50 /100 = masa dizolvata / masa solutie
masa solutiei finale va fi data de apa din solutie, soda existenta si cea adaugata
50 / 100 = md / ( md +masa apa) = md / ( md +188,64)
50/100 = md / (md+188,64) 1/2 = md/(md+188,64) == md = 188,64 grame
188,64 - 73,36 = 115,28 grame de soda trebuie adaugate
masa solutiei = 188.64 grame dizolvat + 188,64 grame apa = 377,28
volumul solutiei obtinute = masa solutiei / densitate= 377,28 / 1,54 =244,98 cm cubi
densitatea = masa / volum ==> masa = densitate x volum = 1,31 g/cm cub x 200 cm cubi = 262 grame ( 1 cm cub = 1 mililitru)
concentratia/100 = masa dizolvata / masa solutie
28 / 100 = m dizolvata / 262
masa dizolvata = 28 X 262 : 100 = 73,36 grame soda dizolvata
rezulta ca in solutie avem 262 - 73,6 = 188, 64 grame apa
solutia finala trebuie sa aiba 50%
50 /100 = masa dizolvata / masa solutie
masa solutiei finale va fi data de apa din solutie, soda existenta si cea adaugata
50 / 100 = md / ( md +masa apa) = md / ( md +188,64)
50/100 = md / (md+188,64) 1/2 = md/(md+188,64) == md = 188,64 grame
188,64 - 73,36 = 115,28 grame de soda trebuie adaugate
masa solutiei = 188.64 grame dizolvat + 188,64 grame apa = 377,28
volumul solutiei obtinute = masa solutiei / densitate= 377,28 / 1,54 =244,98 cm cubi
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!