👤

o proba de marmura (carbonat de magneziu ) cu 12 % impuritati este tratata cu 300 gsolutie acid clorhidric cu concentratia = 36%
se cere:
a)masa de marmura consumata
b)volumul de gaz degajat


Răspuns :

Reactie: CaCO3 + 2HCl -> CaCl2 + H2O + CO2↑
c/100=md/ms => md=c*ms/100=36,5*300/100=109g HCl
100g.......2*36,5g..........................22,4l
CaCO3 + 2HCl -> CaCl2 + H2O + CO2
x=?..........109g..............................y=?
a)
x=109*100/73=150g CaCO3
12% imp => p=88%
p/100=mpura/mimpura => mimpura=mpura*100/p=150*100/88=170,45g CaCO3 impur
b)
y=109*22,4/73=33,6l CO2↑
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari