👤

O lentilă convergentă cu distanta focală„f” = 15cm este ațezată între un obiect luminos liniar și un ecran . Valoarea distantei dintre obiect și ecran pentru a obține o imagine reală și egală cu obiectul este de : (se va scrie rezolvarea completă)

a)30cm
b)60
c)45
d)75
e)22


Răspuns :

Scrii formula lentilei
1/f=1/x1+1/x2
stii ca imaginea si obiectul sunt egale deci beta=-x2/x1=-1 deci x2=x1=x
Prima formula devine
1/f=2/x de unde x=2f reprezinta atat distanta obiect lentila cat si distanta lentila ecran
Distanta obiect ecren va fi d=2x=2f+2f=4f=4*15=60cm.
Spor!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari