mNaOH=md=2 g (md= masa de dizolvat) mH2O=180g (masa de apă) Știm că: ms=md+mH2O (ms= masa de soluție) ms=182 g Mai știm că densitatea=ms/v deci : v=ms/densitate v=182/1,15=158,26 cm3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!