Calculezi vitezele pe cele doua portiuni Bucuresti-Craiova, v1 si Craiova -Pitesti. v2.
v1=d1/t1 unde d1=235km si t1=12-7=5h
v1=235/5=47km/h
Pleaca la pitesti la ora 12 si 45 si ajunge la 15 si 45 deci se deplaseaza t2=3 ore timp in care strabate d2=115km
Viteza pe aceasta portiune este
v2=d2/t2=115/3=38,3km/h
Concluzia e ca a avut viteza mai mare pe portiuneaa Bucuresti-Craiova.
Succes!