👤

Din 150g solutie de concentratie 5% s au avaporat 25g apa.Determina concentratia solutiei obtinute

Răspuns :

md= ms*c/100 = 150*5/100 = 75/10 = 7,5 g

m apa = ms- md
m apa = 150-7,5 = 142,5 g
142,5 - 25 g evaporate = 117,5 g

ms final = md + apa
ms = 7,5 + 117,5
ms = 125 g

c final = (md/ms)*100
c final = (7,5/125)*100
c final = 750/125
c final = 6 %