n NH3= 170g/17g/mol= 10 moli ( M NH3=17g/mol)
Z N= 7 => 7
p⁺
; Z H=1 => 1
p⁺
=> 7+3=8
p⁺(intr-o molecula)
1mol NH3..........6,023*10²³ molecule NH3..............8*6,023*10²³ p⁺
10 moli NH3.............................................................8*6,023*10²⁴ p⁺