Răspuns :
c/ 100 = masa dizolvata / masa solutiei
masa dizolvata= masa solutiei x concentratie : 100 = 260 x 40 : 100 = 104 grame alcool in solutia initiala
adaugam la masa dizolvata inca 40 de grame si avem 104 +40 = 144 grame de alcool.
masa solutiei creste si ea cu 40 de grame, deci va fi 260 + 40 = 300 grame
concentratia devine : c = masa dizolvata x 100 : masa solutiei =
= 144 x 100 : 300 = 48%
daca vrem sa injumatatim concentratia 48 : 2 = 24, mai adaugam apa
c/100 = masa dizolvata / masa solutiei
masa solutiei = masa dizolvata x 100 : concentratie = 144 x 100 : 24 = 600
ca sa avem masa solutiei 600 de grame, mai adaugam apa
600 - 300 = 300 grame
masa dizolvata= masa solutiei x concentratie : 100 = 260 x 40 : 100 = 104 grame alcool in solutia initiala
adaugam la masa dizolvata inca 40 de grame si avem 104 +40 = 144 grame de alcool.
masa solutiei creste si ea cu 40 de grame, deci va fi 260 + 40 = 300 grame
concentratia devine : c = masa dizolvata x 100 : masa solutiei =
= 144 x 100 : 300 = 48%
daca vrem sa injumatatim concentratia 48 : 2 = 24, mai adaugam apa
c/100 = masa dizolvata / masa solutiei
masa solutiei = masa dizolvata x 100 : concentratie = 144 x 100 : 24 = 600
ca sa avem masa solutiei 600 de grame, mai adaugam apa
600 - 300 = 300 grame
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!