Răspuns :
notam alchena R-CH=CH-R'
22,4l............................1mol..........1mol
R-CH=CH-R' + 4[O] -> R-COOH + R'-COOH
2,24l............................0,1moli......0,1moli
deoarece ambii sunt monocarboxilici si stim cantitatea de moli
=> reactia necesara: R-COOH + KOH -> R-COOK + H2O
1mol..........1mol
R-COOH + KOH -> R-COOK + H2O
0,2moli.......0,2moli
Cn=Eg/l
Eg=MKOH/1=56g
=> Cn=Eg/l=56g/l pentru o concentratie de 1N, insa noi avem 0,5N => avem 28g/l
n=28/56=0,5moli => Cm=0,5moli/L=0,5M
Vs=n/Cm=0,2/0,5=0,4l=400ml
22,4l............................1mol..........1mol
R-CH=CH-R' + 4[O] -> R-COOH + R'-COOH
2,24l............................0,1moli......0,1moli
deoarece ambii sunt monocarboxilici si stim cantitatea de moli
=> reactia necesara: R-COOH + KOH -> R-COOK + H2O
1mol..........1mol
R-COOH + KOH -> R-COOK + H2O
0,2moli.......0,2moli
Cn=Eg/l
Eg=MKOH/1=56g
=> Cn=Eg/l=56g/l pentru o concentratie de 1N, insa noi avem 0,5N => avem 28g/l
n=28/56=0,5moli => Cm=0,5moli/L=0,5M
Vs=n/Cm=0,2/0,5=0,4l=400ml
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!