De un resort este suspendat un corp cu volumul 0,001m3 si densitatea de 500 kg\cm3.Determina alungirea resortului,daca constanta elastica a acestuia este
de 100 n\m
se da: V=0.01m3 f elastic=ponderea S=500kg/me p=m*g k=100n/m m=S*V*g delta le ? P=500 kh/m3 *0.01m2 =10n/kh-5n F elastic=k*delta le delta le=100/k =5n/100n=5cm
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!