👤

Procentul de masa al oxigenului in apa este : a 88,89% , b 11,11% , c 24,56%
cu rezolvare


Răspuns :

M H2O=1+1+16=18
H=2
O=16
18g...........2g H
100g..........x
x=2*100/18=11,11%

18g............16g O
100g...........y
y=16*100/18=88,89%