Pina la ce temperatura s-a racit o piesa de cupru, avind temperatura initiala de 100 grade C si masa de 500 g, cedind cantitatea de caldura egala cu 7,6 kJ?
Scrii caldura cedata de piesa Q=m*c*(t1-t2) unde Q=7,6kJ=7600J t1=100C t2=? trebuie aflat m=500g=0,5kg masa piesei c=caldura specifica a cuprului din tabel In aceasta ecuatie singura necunoscuta este t2 Spor!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!