Intr-un depozit se aflau 13547 kg de cartofi si au mai fost adusi prima data 8305 kg si a doua oara cu 1079 kg mai putin.Din depozit s-au vandut 97 de saci de cate 45 kg de cartofi fiecare si 39 de saci de cate 60 kg fiecare.Ce cantitate a ramas in depozit
8305 - 1079 = 7226 kg au mai fost adusi 13547 + 8305 + 7226 = 29078 kg cartofi s-au adus in depozit 97 * 45 = 4365 kg 39 * 60 = 2340 kg 4365 + 2340 = 6705 kg s-au vandut 29078 - 6705 = 22373 kg au ramas in depozit
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!