👤

Pretul unei carti este de 45 de lei. Cat ar costa cartea daca a) s.ar scumpi cu 15% b) s.ar ieftini cu 10%

Răspuns :

a)15%=6.75lei
45+6.75=51.75
b)10%=4.5lei
45-4.5=40.5lei