un patinator cu masa de 60 kg foloseste 2 patine cu lungimea de 30cm si latimea de 3mm cat este presiunea pe care o exercita el aspura ghetii atunci cand aluneca pe o singura patina exprima rezultatul in kpa
Date: m=60kg L=30cm=0,3 m l= 3mm=0,03m P=? Rezolvare: P=F/S S=LXl S=0,3x0,03m= 0,009m F=G=mxg 60kgx10N/kg = 600 N (kg cu kg se simplifica ) P= 600N/0.0009 m = 5,4 Pa
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!