Răspuns :
m=5kg
a=60 grade
F=12N
p=5000Pa
S=?
p= F/ S , dar F actioneaza normal pe suprafata, deci perpendicular , iar componenta care actioneaza normal este F = F cos 60 =12.1/2= 30 N
S= F/p =30/5000=3/500=0,006m2=600cm2
a=60 grade
F=12N
p=5000Pa
S=?
p= F/ S , dar F actioneaza normal pe suprafata, deci perpendicular , iar componenta care actioneaza normal este F = F cos 60 =12.1/2= 30 N
S= F/p =30/5000=3/500=0,006m2=600cm2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!