Răspuns :
masa=densitatea/volum
volumul este latura la puterea a 2-a=0,4*0,4=0,16 m3
masa=2700*0,16=432 kg
volumul este latura la puterea a 2-a=0,4*0,4=0,16 m3
masa=2700*0,16=432 kg
Se stie ca m=d/v, iar V=2700 x 0,16 si M=0,4 x 0,4
=432 kg =0,16 m3
=432 kg =0,16 m3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!